Gå tilbake til:
Du er her:

Disse er nominerte til Bergen kommunes Arkitektur- og byformingspris 2021

I år er det ellevte gang Arkitektur- og byformingsprisen for Bergen kommune deles ut. Her er de åtte nominerte.

Bergen kommunes årlige Arkitekturpris skal fremme og belønne de som gjennom prosjektutvikling bidrar til å skape økt kvalitet til våre bygde omgivelser og som kan vise til konkrete og gode resultater.

Bergens byomgivelser skal kjennetegnes av arkitektur som er særpreget, som vi er stolt av og som skaper omgivelser vi har lyst å være en del av. Bygg og anlegg som tildeles prisen skal i samspill med omgivelsene tilføre stedet nye kvaliteter gjennom en helhetlig løsning av funksjon, form, romlige sammenhenger og materialbruk.

Prosjekter som tildeles prisen skal være ferdigstilt i løpet av de siste tre årene.

Disse åtte er kandidater til årets pris:

 

Dokkeveien
Dokkeveien
Bilde: Fortunen arkitektur as,Ingrid Holm Andersen, Sosial på Sydnes

Dokkeveien

Byggherre: 
Sydnes Nøstet velforening, 
Bergen kommune, Bymiljøetaten 
BIR Nett 
Arkitekter: 
Fortunen arkitektur AS 
Landskapsarkitekter: 
Asplan Viak AS
 

 Eikåsen 8A&8B. Eplehagefortetting: «Tre hus tett i tett»
Eikåsen 8A&8B. Eplehagefortetting: «Tre hus tett i tett»
Bilde: Jan M Lillebø

Eikåsen 8A&8B. 
Eplehagefortetting: 
Tre hus tett i tett

Byggherre: 
Hanne Tønseth og 
Bernt Jacob Pettersen
Arkitekt: 
Hlm arkitektur as

Solheimsgaten 5, Skipet
Solheimsgaten 5, Skipet
Bilde: Jan M Lillebø

Solheimsgaten 5, Skipet

Byggherre: 
GC Rieber Eiendom AS
Arkitekter:
 Paal J Kahrs Arkitekter AS og 
Holon Bergen AS
Landskapsarkitekt: 
Smedsvig Landskapsarkitekter AS

 Straumsåsen 250-390. Strømme Gård - Knappentoppen 1 - 2 - 3 - 4
Straumsåsen 250-390. Strømme Gård - Knappentoppen 1 - 2 - 3 - 4
Bilde: Helge Skodvin

Straumsåsen 250-390. 
Strømme Gård 
Knappentoppen 1 - 2 - 3 - 4


Byggherre: 
Strømme Gård Utbygging AS 
Arkitekter:
Origo Arkitektgruppe AS
Landskapsarkitekt: 
Smedsvig Landskapsarkitekter AS

Tverrveien 7. Kilen
Tverrveien 7. Kilen
Bilde: Hanne Cathrin Olsen

Tverrveien 7. Kilen

Byggherre: 
Frydenbø Eiendom AS 
Arkitekter: 
Artec AS 
Landskapsarkitekt: 
Artec AS

 

 Ulsmågåsen 8. Atriumshus
Ulsmågåsen 8. Atriumshus
Bilde: Kvalbein Korsøen Arkitektur AS

Ulsmågåsen 8. Atriumshus

Byggherre: 
Elisabeth Mæland og Torstein Oen  
Arkitekter: 
Kvalbein Korsøen Arkitektur AS 
Landskapsarkitekter: 
Kvalbein Korsøen Arkitektur AS

Vaskerelven 8, Kulturhuset i Bergen
Vaskerelven 8, Kulturhuset i Bergen
Bilde: Synøve Bønes og Sara Aarøen Lien

Vaskerelven 8, 
Kulturhuset i Bergen

Byggherre: 
Bergen Kulturhus AS 
Arkitekter: 
En til En Arkitekter AS
Landskapsarkitekter: 
En til En Arkitekter AS

 

 

 

Wergelandsalléen 1 og 3. Wergeland Hageby
Wergelandsalléen 1 og 3. Wergeland Hageby
Bilde: Domantas Stukas

Wergelandsalléen 1 og 3. 
Wergeland Hageby

Byggherre: 
Webu 2 AS 
Arkitekter: 
Tag arkitekter AS 
Landskapsarkitekter: 
Tag arkitekter AS

 Jury 

Rådet for byforming og arkitektur.

Arkitektur- og byformingsprisen deles ut på Byutviklingskonferansen 
fredag 26.november