Gå tilbake til:
Du er her:
Delte ut priser og stipender til bergensidretten bilde
Byrådsleder Roger Valhammer og ordfører Marte Mjøs Persen delte ut prisen for Årets utøver til Sverre Lunde Pedersen.
Bilde: Ashkan Rouzrokh

Delte ut priser og stipender til bergensidretten

Torsdag delte Bergen kommune ut stipend og priser til idretten i Bergen. Sverre Lunde Pedersen ble "Årets utøver", mens "Hedersprisen 2019" gikk til Gullfjell idrettslag.

Bergen kommune har delt ut idrettsstipend og -priser helt siden 1987. Hovedmålet med ordningen har vært å anerkjenne Bergens fremste toppidrettsutøvere, mest talentfulle utøvere, idrettslag, trenere, ledere og dommere, og samtidig gi pris til blant annet årets utøver.

Hjelpe unge talenter

Det er også et mål å bidra til at toppidretten og unge lovende idrettsutøvere har tilfredsstillende forhold, som igjen gjør det enklere for dem å bo, trene og ta utdannelsen sin i Bergen.

26 stipend og fire priser

Totalt ble det delt ut 785.000 kroner torsdag 19. desember, fordelt på 24 idrettsstipend og fem priser.

Toppidrettsstipendene ble delt ut til syv mannlige og to kvinnelige utøvere som presterer på et høyt nasjonalt og internasjonalt nivå innen sin idrett. Utviklingsstipendene gikk til seks kvinnelige og seks mannlige utøvere. I tillegg ble det delt ut ett lagstipend og to trenerstipend.

Sverre Lunde Pedersen fikk pris som "Årets utøver", Tertnes IL ble "Årets idrettslag" og Terje Valen fra Flaktveit IL ble "Årets ildsjel".

Prisen "Dugnadsprisen kunstgress", som var ny i 2018, gikk til Olsvik IL.

Oversikt alle som ble hedret

  • Tolv utviklingsstipend på 20.000 kroner
    Pål Haugen Lillefosse, Fana IL - friidrett, stavhopp
    Vetle Bergsvik Thorn, Åsane Cyckle Klubb - triathlon
    Julie Dicko Erichsen, Laksevåg Turn og Idrettslag – turn, apparatturn
    Lisa Fjelstad Naalsund, IL Sandviken toppfotball - fotball
    Christine Karlsen Alver, Fana IL - håndball
    Martine Hjørnevik, IL Norna-Salhus - friidrett
    Beatrice Nedberge Llano, Laksevåg Turn og Idrettslag - friidrett, slegge
    Julie Nistad Samsonsen, Fana IL - skøyter
    Markus Barth, Bergen Badmintonklubb - badminton
    Magnus Ivarsen, Fana Kajaklubb - padling
    Nikolai Sørebø, Bergensvømmerne - svømming
    Mathias Føyner Wie, Bergens Roklub - roing
  • Ni toppidrettsstipend på 40.000 kroner
    Håvard Holmefjord Lorentzen, Fana IL - skøyter, hurtigløp (sølv 500 m VM)
    Sindre Henriksen, Fana IL - skøyter, hurtigløp (sølv lagtempo VM)
    Raymond Gaasand Straume, Fana IL - kickboksing (gull World cup sammenlagt)
    Kristoffer Brun, Bergens Roklub - roing (4. plass VM)
    Casper Stornes, Bergen Triathlon Klubb - triatlon (3. plass VM)
    Salum Kashafali, IL Norna Salhus - friidrett (verdensrekord 100 m og gull i VM)
    Vita Heine, Fana IL - sykling, tempo og landevei (4. plass EM)
    Martin Roe, IL Fri - friidrett, tikamp (6. plass EM)
    Maia Emilie Lund, Bergens Roklub - roing (9. plass EM singelsculler)
  • 1 dommer/trener/leder stipend på 15.000
    Jan Hordvik – trener friidrett, IL Norna-Salhus
  • 1 lagstipend på 20.000
    Ulriken Eagles - basketball
  • 1 trenerstipend på 10.000 kategori ung lovende leder/trener under 25 år
    Manuel Vazquez – Bergen Badminton Klubb
  • "Dugnadsprisen – kunstgress 2019" 15.000 kroner
    Olsvik IL
  • "Årets Idrettslag 2019" 30.000 kroner
    Tertnes IL - håndball
  • "Årets Ildsjel 2019" 15.000 kroner
    Terje Valen – Flaktveit IL
  • "Årets Utøver 2019" 50.000 kroner
    Sverre Lunde Pedersen – Fana IL - skøyter, hurtigløp
  • "Hedersprisen 2019" 30.000 kroner
    Gullfjell IL

Vedlegg

 

Flere artikler