En familie fra Syria med mor, far og to yngre sønner
SKOLESTART: Mohamad Farid Erabi (foran til venstre) på sin første skoledag på Ådnamarka, sammen med mor Fatima Mahrouk, far Mohnad Erabi og lillebror Yusef Erabi.
Bilde: Kristin Bergitte Hauge

Arna-elever fikk besøk av skolebyråden på sin aller første skoledag

Fredag var det første skoledag for nærmere 3000 forventningsfulle elever på 1. trinn i Bergen. På Ådnamarka skule fikk de 46 skolestarterne også møte sjefen over alle sjefer - skolebyråden.

Å begynne på skolen er ganske skummet. Da hjelper det å ha tjuvstartet litt, med dager på SFO. Der har de ferske elevene fått møte igjen gamle venner, og kanskje rukket å få noen nye. Og de begynner så smått å bli husvarme. 

– På SFO har elevene også forberedt seg på dagen i dag. De har trent på opprop, det å ta imot en rose og stille opp i grupper, forteller rektor Mette Mikkelsen.        

Bakgrunn fra Syria

Blant elevene på første trinn er Mohamad, som har bodd to år i Norge. Familien hans har bakgrunn fra Syria.                 

– Språket er ikke så lett for Mohamad. Han forstår det meste, men kan ikke snakke så mye enda. Men det kommer til å gå bra, smiler pappa Mohnad Erabi.                  
 

En smilende gutt utenfor et skolebygg
LIKER SPORT: Mohamad ser spesielt frem til å spille basketball og fotball.         
Bilde: Kristin Bergitte Hauge

Han forteller om en gutt som har stortrivdes i barnehagen.         

– Mohamad var spent da han skulle starte på SFO, men etter at han traff igjen vennene sine fra barnehagen har det gått veldig fint.

Har storesøster på 5. trinn

Marion er en annen av førsteklassingene. Hun startet på SFO for to uker siden, og har funnet seg godt til rette allerede.             

– Jeg gleder meg til alt fremover! erklærer hun.  

En smilende skolejente sammen med pappaen sin
STAS: Skolestarter Marion sammen med pappa Christoffer Hjortland.
Bilde: Kristin Bergitte Hauge

Storesøster Tiril går på 5. trinn, så familien kjenner skolen fra før. Spesielt siden pappa Christoffer Hjortland også vært ansatt der, som barne- og ungdomsarbeider. 

– Vi bor rett i nærheten og er veldig fornøyde med skolen, sier han. 

Et kvinne som holder en tale utendørs med flere personer stående rundt
VARM VELKOMST: Sammen med ansatte fra skolen tok rektor Mette Mikkelsen imot 46 forventningsfulle elever og foresatte på 1. trinn.  
Bilde: Kristin Bergitte Hauge

Elever og foresatte ble tatt imot i opplett sensommervær ute på forballbanen til Ådmarka skule. Rektor Mette Mikkelsen ønsket velkommen.                     
–  I dag har jeg hatt sommerfugler i magen, for jeg har vært litt redd for å gjøre feil. Men her på Ådmamarka har vi blitt enig om at det er lov å gjøre feil. Og vi skal leke og lære sammen, sa rektor.  

En gruppe elever og noen voksne som står på en fotballbane
FADDERKONSERT: Elevene på 5. trinn er faddere for de som startet på skolen i dag. De fremførte sangen "Første dag i første klasse" for sine fadderbarn..
Bilde: Kristin Bergitte Hauge

Skolebyråden holdt tale 

For skolestarterne var det ekstra stas at byråd Christian Haugen (FrP) kom på besøk. 

– Dere er grunnen til at vi er samlet her i dag, sa skolebyråden, henvendt til elevene. 

–  Jeg håper dere møter dette skoleåret med nysgjerrighet, lærelyst og mot til å prøve nye ting. Ingen kan alt fra starten av.     

–  Våg å rekke opp hånden. Våg å stille spørsmål. Våg å være en god venn, sa Haugen.  

Bildet viser rektor Mette Mikkelsen på Ådnamarka skole, skolebyråd Christian Haugen (FrP) og fungerende direktør i Etat for skole, Per Songstad.
VIKTIG DAG FOR SKOLEBERGEN: Rektor Mette Mikkelsen ved Ådnamarka skule, skolebyråd Christian Haugen (FrP) og fungerende direktør i Etat for skole, Per Songstad.
Bilde: Kristin Bergitte Hauge

Han oppfordret de foresatte om å være gode rollemodeller - og engasjert.

– Bry dere om alle barna i klassen, ikke bare deres egne.

Skolebyråden takket også de ansatte for innsatsen med å skape en god og trygg skole.     

– I Bergen jobber vi for at alle elever skal få utvikle seg. Målet er at barna lærer mest mulig, trives best mulig og møter en skole som stiller tydelige forventninger - samtidig som den ser den enkelte elev, sa Haugen.      

Etter første del med taler, opprop og roser, gikk elevene inn i klasserommet og fant plassene sine.   

Nå starter resten av livet - på skolen. 

Et klasserom med to lærere foran klassen
SAMLET I KLASSEROMMET: Kontaktlærerne Sissel Dale Romslo (stående) og Marianne Nesbø Ådland (med gitar) synger "God morgen alle sammen" med elevene.
Bilde: Kristin Bergitte Hauge


FAKTA / ÅDNAMARKA SKOLE