Fra 1. oktober vil strøm til lading ikke lenger være inkludert i parkeringsleien. Ladeprisen vil bestå av spotpris og et påslag, som skal dekke kommunens kostnader til nettleie og drift av ladepunktene. Prisen vil derfor variere fra time til time.
Samtidig reduseres parkeringsleien for plasser med lader fra 1 632 kroner til 1 257 kroner per måned.
Endringen følger et vedtak fra byrådet i 2025, der det ble besluttet å innføre en forbruksbasert betalingsmodell for lading. Les den politiske saken her.
Må registrere seg hos Current
For å kunne lade fremover må leietaker være registrert hos Current, som kommunen allerede benytter på offentlige ladepunkter. Før endringen trer i kraft, vil leietakere få en e-post fra Current med informasjon om hvordan de bekrefter tilgangen til ladepunktet og oppretter bruker dersom de ikke allerede har en konto. Les hvordan du opptretter bruker her.
Faktureres i november
Selv om den nye betalingsmodellen gjelder fra 1. oktober, vil første faktura med den nye leieprisen komme i november 2026. Det er fordi parkeringsleien faktureres etterskuddsvis,
Bergen kommune vil gi mer informasjon om endringen og om hvordan Current brukes i e-post til berørte leietakere. Det vil også komme oppslag med informasjon i garasjeanleggene.