Sjeldent fint sensommervær og mange fremmøtte skapte en trivelig ramme rundt arrangementet. Det var taler fra kulturbyråden, samt kunstkomité, Torborg Nedreaas-selskapet og kunstner Sofie Hviid Vinther. Hallaisen sørget for ekstra sommerstemmning med gratis is til pubikum.
Siste “Kvinner på sokkel”-verk
“Nyttehender” er tredje og siste kunstverk i Bergen kommunes satsing «Kvinner på sokkel». Prosjektet reiser minnesmerker over kjente og navngitte kvinner i offentlige rom i Bergen kommune. Kim Friele ble hedret i 2022 og Ambrosia Tønnesen i 2025.
– Skulpturen er abstrakt, og kan gi fantasien vår fritt spillerom. Vi kan dikte oss selv inn i dette kunstverket. Vi kan sette oss ned på skulpturen, og kjenne på hvordan kunstneren har arbeidet med materialet for å sette tankene våre i sving. I tillegg kan vi gjøre noe så praktisk som å hvile både hender og føtter, sa kulturbyråden i sin tale.
Han påpekte at Nedreaas var en samfunnskritisk forfatter som fortalte historier om de som sjelden fikk oppmerksomhet: Barn, jenter og kvinner. Hun var heller ikke opptatt av å behage leserne.
– Som regel var det stikk motsatt. Hun ville få oss til åpne øynene for det ubehagelige, og satte ofte søkelys på det hun mente hadde gått galt i samfunnet, sa Digranes.
Bratt lærekurve
Kunstneren bak “Nyttehender” er Sofie Hviid Vinther (f. 1994). Hun er utdannet ved Fakultetet for Kunst, musikk og Design ved UiB, og har stilt ut i flere gallerier. “Nyttehender” er hennes første kunstverk i offentlige rom.
Vinther er dansk, og har bodd i Bergen i 10 år. Nå regner hun seg som bergenser. Som Torborg Nedreaas har også hun en sterk tilknytning til Møhlenpris.
– Prosjektet har vært lærerikt - og skremmende. Det har vært vilt stort, sier hun på klingende dansk.
– Jeg er kunstner, og dette har vært en annen verden enn den jeg er vant med. Det har vært en munnfull, en bratt lærekurve. Det føles som jeg har tatt en ny master - i offentlig utsmykking, sier hun. Og legger til:
– Men jeg er så glad for å ha fått denne muligheten!
FAKTA/ TORBORG NEDREAAS (1906-1987)
- Født på Minde i Bergen, men bodde en lang periode på Møhlenpris.
- Laget en rekke novellesamlinger og romaner, samt hørespill og kåserier.
- Ble tidlig kjent som en kontroversiell forfatter med et sterkt kvinnefokus.
- Debuterte med novellesamlingen “Bak skapet står øksen” i 1945. To år etter kom den første romanen, “Av måneskinn gror det ingenting”, som også var hennes store gjennombrudd.
- Siden fulgte blant annet den prisbelønte Herdis-trilogien: “Trylleglasset” (1950), “Musikk fra en blå brønn” (1960) og “Ved neste nymåne” (1971).
Les mer: Biografi og bibliografi – Torborg Nedreaas-selskapet