Syv personer, kvinner og menn, står oppstilt og smiler. Ene mannen viser tommel opp.
Delegasjon fra Tyskland besøkte Ny- Krohnborg senter. Fra venstre: Thomas Trier, Susanna Thiem, Sandra Schmitt, Anna Ragnitz, Florentine Trier, Dennis Osei Kontor og Sandra Bennewitz.
Bilde: Odd Erik Kleveland Dahl

Tysk delegasjon på besøk for å lære av Ny-Krohnborg

En delegasjon fra tyske Erfurt besøkte nylig Bergen. Gjestene skulle lære hvordan vi samlokaliserer skole, kultur, idrett og frivillighet – med Ny-Krohnborg senter som forbilde.

Erfurt er hovedstaden i delstaten Thüringen i Tyskland. Byen har et voksende fokus på integrerte offentlige løsninger innen skole, kultur og sosialt arbeid, noe som gjør samarbeidet med Bergen ekstra aktuelt.

Ny-Krohnborg Senter er mer enn et bygg – det er en levende møteplass for hele Løvstakken-området. Her finner vi barnehage, barneskole, ungdomsskole, idrettshaller, dansesaler, kulturscene og musikk- og kunstrom. 

Senteret er blitt en naturlig møteplass for frivilligheten, lokale lag og foreninger, og innbyggere i alle aldre. Samarbeidet mellom ulike kommunale aktører og nærmiljøet har gjort senteret til et eksempel på hvordan offentlige bygg kan utnyttes best mulig gjennom flerbruk.

Modellen til Ny-Krohnborg vekker internasjonal interesse

Delegasjonen fra Erfurt består av skoleledere, planleggere, sosialarbeidere og ungdoms koordinatorer, og besøket er en del av et større samarbeid om flerbruk og utdanning.

Tidligere har byen Starachowie i Polen bygget sin egen versjon av Ny-Krohnborg Senter etter flere workshops og utvekslinger, ledet av prosjektleder Birthe Stenhjem. 

Tre personer, to damer og en mann sitter ved et bord. Den ene damen, med kort blondt hår prater til de to andre.
Rektor Bjørg Guro L. Pedersen i dialog med delegasjonen fra Tyskland.
Bilde: Odd Erik Kleveland Dahl

Rektor Pedersen: Leder med hjerte for fellesskapet

En av de tydeligste stemmene under besøket var rektor Bjørg Guro L. Pedersen, som har vært sentral i å løfte Ny-Krohnborg skole.

Hun hilser personlig på over 400 elever hver morgen, og har skapt en skolekultur preget av trygghet, tilhørighet og respekt. Pedersen ble hentet til skolen i 2023 for å snu en langvarig utfordrende situasjon, og hennes prinsipp om å forandre med varme har gitt konkrete resultater.

Sammen med blant andre senterleder Dennis Kontor Osei, frivilligsentralens leder Sara Kohne, og områdesatsingen ved Mary Alice Økland, har hun bidratt til å gjøre Ny-Krohnborg Senter til et felles løft for hele bydelen – et sted hvor elever, foreldre og naboer møtes på tvers av generasjoner og interesser.

Flerbruk i praksis – fra morgen til kveld

Senteret er i bruk fra tidlig morgen til sen kveld, og nesten ingen rom står tomme i løpet av åpningstiden. Kultursalen er utstyrt med mobilt amfi, lysrigg og full PA-løsning, og egner seg både for små kulturarrangementer og større produksjoner.

Aktører fra idrett, frivillighet og kulturliv deler på arealene, og det stilles høye krav til koordinering og samarbeid – en praksis som Kulturetaten har lang erfaring med.

Flere personer sitter rundt et bord på et kontor, en mann sitter ved enden og prater.
Senterleder Dennis Osei Kontor forteller om Ny-Krohnborg modellen.
Bilde: Odd Erik Kleveland Dahl

Aktivitetskortet imponerer

Et annet tema for besøket var Aktivitetskortet, som gir barn og unge gratis tilgang til fritidsaktiviteter. Delegasjonen fikk en grundig presentasjon av ordningen fra Lill Ann Lund og Joachim M. Tangen, som fortalte om utviklingen av kortet, særlig etter digitaliseringen.

Slik bygger vi gode nærmiljø

Besøket fra Erfurt bekrefter at Ny-Krohnborg-modellen er både aktuell og inspirerende. Den viser hva som er mulig når utdanning, kultur, idrett og frivillighet forenes i ett og samme bygg – og når engasjerte fagfolk, ledere og lokalbefolkning trekker i samme retning.

 

Skrevet av: Odd Erik Dahl