to som leser
SATSER PÅ BARN OG UNGE: – Noe av det viktigste vi kan gjøre som kommune er å introdusere barn og unge for kultur og idrett, sier byråd Reidar Digranes. I sitt budsjettforslag setter byrådet blant annet av 4,7 millioner til drift av en ny biblioteksfilial i Indre Arna.
Bilde: Camilla Grindheim Larsen

Vil gi flere barn og unge en aktiv fritid

I budsjettforslaget for 2027 foreslår byrådet nye bevilgninger til idrett, kultur og fritidstilbud over hele Bergen. Målet er at enda flere barn og unge skal få delta i aktiviteter nær der de bor.

85 prosent av alle barn og unge i Bergen deltar i minst én fast organisert fritidsaktivitet. Byrådet ønsker å legge til rette for at enda flere får denne muligheten.

– Noe av det viktigste vi kan gjøre som kommune er å introdusere barn og unge for kultur og idrett. I budsjettet for 2027 fortsetter byrådet denne satsingen, sier byråd for næring, kultur og idrett, Reidar Digranes.  

Idrettshall
STØTTE TIL ANLEGG: Byrådet vil øke støtten til klubbeide anlegg med 3 millioner. Her foto av Gneist Arena.
Bilde: Grete Birkelid

På lag med idretten

Byrådet vil bevilge 7,9 millioner kroner i et engangstilskudd til Sædalen IL. Tilskuddet skal bidra til å fullføre en elleverbane og ny idrettshall i Sædalen. Pengene kommer i tillegg til 5 millioner som er gitt til samme formål i bybudsjettet for 2024.

Byrådet vil også tildele 1,8 millioner kroner i engangstilskudd til Åsane IL. Tilskuddet skal brukes til å legge kunstgress på Pumabanen på Rolland, som i dag er en 50 år gammel grusbane.

I tillegg foreslår byrådet å øke støtten til klubbeide anlegg med 3 millioner kroner.

Kultursatsing i Arna  

I budsjettforslaget setter byrådet av 1 million kroner i engangstilskudd til rehabilitering av Kulturhuset sentrum i Ytre Arna. I tillegg får kulturhuset en økning på 300.000 kroner i driftstilskudd. Pengene skal bidra til et aktivt og levende kulturliv i bydelen.

Byrådet foreslår å pusse opp Arna prestegard, til en sum på 7,1 millioner kroner, slik at presteboligen kan benyttes til lokal kulturaktivitet. Byrådet bevilger også 300.000 kroner til drift av huset.

LIM til Loddefjord og Vadmyra

Byrådet vil gi 1 million i varig økning til LIM-prosjektet, et gratistilbud for elever i 5.-7. klasse i Bergen. Prosjektet tilbyr leksehjelp, idrettsaktiviteter og mat etter skoletid. Tilskuddet skal sørge for at tilbudet utvides til Loddefjord skole og Vadmyra skole i 2027.

Tryggere 17. mai for barn og unge

Byrådet vil bidra til en trygg og inkluderende 17. mai for barn og unge. Derfor foreslår de å sette av 2 millioner kroner til rusfrie aktiviteter.

Én million kroner skal gå til en søkbar tilskuddsordning for lag og organisasjoner. I tillegg foreslår byrådet å gi 1 million kroner til organisasjonen UNG17MAI, som skal utvikle et bydekkende aktivitetstilbud og legge til rette for ungdomsmedvirkning i bydelene.

Nye tilbud fra 2027

Byrådet foreslår å sette av 12 millioner kroner til et nytt Fysak-tilbud på Vestkanten i Loddefjord. Samtidig skal den eksisterende kultursalen rustes opp.

I Indre Arna skal kommunen åpne en ny biblioteksfilial i 2027. Byrådet setter av 4,7 millioner kroner til drift.

– Kultur, idrett og gode møteplasser gir barn og unge mulighet til å delta, utvikle seg og oppleve fellesskap. Derfor prioriterer vi disse tiltakene i budsjettet for 2027, sier byråd Reidar Digranes.

Byrådet om budsjettet

For mer om budsjettet 

www.bergen.kommune.no/budsjett