fyrverkeri over Bergen sentrum
Det blir felles oppskyting av fyrverkeri ved midnatt på nyttårsaften.
Bilde: Hanne Farestvedt

Felles fyrverkeri over Vågen på nyttårsaften

Det blir oppskyting av felles nyttårsfyrverkeri over Vågen ved midnatt nyttårsaften.

Fyrverkeriet vil bli synlig fra store deler av Bergen og nabokommunene.

Forbudt i tette trehusområder

Siden 2016 har det vært totalforbud mot bruk av fyrverkeri i og i nærheten av de tolv tette trehusområdene i Salhus, Sandviken, (Rosegrenden), Skuteviken, Skuteviken/Ladegården, Steinkjelleren, Bryggen, Vågsbunnen, Marken, Nordnes, Stranden, Nøstet, Sydnes og Laksevåg. Forbudssoner for fyrverkeri er markert på kartet i fyrverkeri-veilederen.

Kun tillatt mellom 18.00-02.00

Fyrverkeri er kun tillatt på nyttårsaften mellom klokken 18.00 og 02.00. Forutsetningen er at fyrverkeri, uansett klasse, ikke skal avbrennes hvis det kan oppstå fare for brann eller personskade.

Følg fyrverkeri-reglene her

Bruk beskyttelsesbriller

Både bakkefyrverkeri og stjerneskudd kan gi alvorlige skader hvis det brukes feil. Øyne og ansikt er spesielt utsatt, så bruk beskyttelsesbriller. 

Brannmann med hund i et parkeringsanlegg
PASS PÅ: Husk beskyttelsesbriller når du håndterer fyrverkeri. Tenk også på dyr, som kan bli skremt av høye smell.
Bilde: Siv Kristin Hovland