En rekke unge mennesker danser i et øvingsrom.
Kompani Spelhaugen øver og øver til Hakkebakkeskogen.
Bilde: Birthe Stenhjem

Kompani Spelhaugen gleder seg til Hakkebakkeskogen på Fløyen!

Kompani Spelhaugen er et teatertilbud initiert av Fyllingsdalen Teater. 11. juni skal de fremføre en kortversjon av Hakkebakkeskogen på Fløyen. Infoposten besøkte dem på en av øvingene.

De skal spille Dyrene i Hakkebakkeskogen, og du er velkommen til å møte Klatremus, Mikkel Rev, Petter Pinnsvin, Brumlemann, Hannibal og alle de andre figurene som vi kjenner så godt. 

På Spelhaugen foregår intens øving fram mot den store dagen. Når Infoposten kommer har kompaniet akkurat matpause, og Anni har åpnet matboksen. 

En jente sitter på gulvet med matboksen sin.
Anni med matpakken sin. Hun forteller at hun skal spille moren til Brumlemann.
Bilde: Birthe Stenhjem

Brumlemann sjøl

André (14) skal spille Brumlemann, og det gleder han seg stort til. Han elsker dans og teater, og forteller at han sluttet på fotballen for å være med i Kompani Spelhaugen. 

Fra før er han med i Musikalløvene, og det er Anni også. 

En gutt med bjørneører på hodet smiler til fotografen.
Andrè synes det er kjekkere å spille teater enn å stå på ski.
Bilde: Birthe Stenhjem

André er ikke redd for å glemme replikkene sine: 

– Jeg skal ikke si så mye – jeg skal sitte på en stubbe og bli sunget for, sier      
han fornøyd.

Når André ikke spiller teater, liker han å danse og å være med venner. Han er med i danseklubben Diamond Dance, og har lært noen skikkelig bra freestyle-moves, som vi er så heldige å få se på slutten av kvelden.

André forteller at han akkurat har vært med på Aktive Dager på Kvamskogen – der fikk han kjøre hundeslede og snøscooter, og så var det grillpølser til lunsj. Alt er gøy unntatt å stå på ski – det gadd han ikke.

– Jeg kan jo stå på ski. Men det er veldig kjedelig, sier André.

En jente smiler bredt til fotografen.
Mynthe er en aktiv skuespiller.
Bilde: Birthe Stenhjem

Mynthe (16) er Klatremus

Mynthe er den fødte danser og skuespiller, og hun elsker det. 

Hun smiler og ler fra hun kommer til hun går. I forestillingen er Mynthe den som har flest sanger av alle.

I tillegg til å være aktiv i Kompani Spelhaugen, spiller hun teater også i Bergen Scenekunst. 

Mynthe på 16 er en av de eldste i teatergruppen. Alle medlemmene i Kompani Spelhaugen er nemlig mellom 12 og 20 år.

Øving og latter 

Når Infoposten kommer innom er Signe, Mynthe, Simen, Elise, Anni, Ella, André, Emma, Marina og Susann ivrig i gang med å prøve kostymer til forestillingen.

Alle har forskjellige dyreører på, og gleder seg til å øve med kostymer!

Instruktørene Linn Katrhrin og Kristine er blide og kjempeflinke – her er det latter, glede og god stemning.

De unge skuespillerne øver og øver. Alle replikkene og dansene må jo sitte perfekt, så alt må gjentas minst tre ganger hver gang de øver.

En gruppe blide mennesker danser i et øvingsrom
Bilde: Birthe Stenhjem

Dansing på slutten

På slutten av øvingen er det dans til BlimE-sangen. Etter det er det åpent dansegulv med musikk de har valgt selv. 

Signe velger seg en sang av Synne Vo, mens André byr instruktørene opp til dans til sangen Footloose. Mynthe vil helst danse til låten Lush Life med Zara Larsson og Elise velger En sirkel av liv fra filmen Løvenes konge.

Plakat

Vil du se forestillingen 11. juni? 

Hakkebakkeskogen med Kompani Spelhaugen kan du oppleve på Fløyen torsdag 11. juni kl. 17.30. 

Mer informasjon og billetter finner du her (lenke til Easyticket). 

Plass til flere – bli med!

Instruktørene forteller at Kompani Spelhaugen har plass til flere ungdommer som vil drive med teater, i et trygt og inkluderende miljø.

Teaterkurset er tilrettelagt for mennesker med spesielle behov som ønsker å utvikle seg som skuespillere, sangere og dansere.

Det første året er det gratis å være med, men senere vil deltakere måtte betale en liten kontingent. Du trenger ikke å ha erfaring med skuespill, sang eller dans for å begynne – det – det holder lenge at du har tid og lyst til å prøve deg!

  • Kompani Spelhaugen øver på Magneten i Fyllingsdalen (Spelhaugen 12) hver mandag kl. 17.15-19.15. 
  • Vil du være med i Kompani Spelhaugen? Kontakt Iben på Fyllingsdalen Teater på e-post iben@fyllingsdalenteater.no

TEKST: Birthe Stenhjem

INFOPOSTEN: Vil du se mer av det som skjer for personer med utviklingshemming? Gå til Infoposten på nett her.