Tekst i hvitt som står Bergen Kino, på mørkeblå bakgrunn
Kom på tilrettelagte visninger på ulike filmer i vår på Bergen Kino.
Bilde: Bergen Kino

Nye tilrettelagte kinotilbud i Bergen

Nå blir det flere tilrettelagte visninger med høytlesninger på Bergen Kino. I vår starter også ett nytt konsept: Relæxt forestillinger. Velkommen!

Bergen Kino har i samarbeid med Bergen kommune tilbudt kino med høytlesning i mange år. Vi vet at utviklingshemmede kan ha problemer med abstrakt tenkning. Derfor skal høytleseren ikke bare oversette filmen ordrett, men geleide publikum gjennom handlingen ved å kunne gjenfortelle og bearbeide historien. 

Her ser du høytlesningstilbudet for våren 2026 på Bergen Kino: 

Tirsdag 24. mars: GOAT - Drøm stort

Filmplakat animasjon med ulike dyr
Goat
Bilde: Bergen Kino

Den lille geita med de store drømmene!
Fra Sony Pictures Animation – studioet bak Spider-Man™: Across the Spider-Verse – og skaperne av K-Pop Demon Hunters, kommer GOAT, en original actionkomedie satt til en verden befolket kun av dyr. Will er en liten geit med store drømmer, som får en unik sjanse til å bli med blant proffene og spille brøleball – en intens, fullkontakt-sport dominert av verdens raskeste og tøffeste dyr. Wills nye lagkamerater er ikke akkurat begeistret for å ha en liten geit på laget, men Will er fast bestemt på å revolusjonere sporten og bevise én gang for alle at «smått kan spille stort!»

Tirsdag 21. april: Krølle Bølle

Et lite troll sover på en kubbe
Krølle Bølle
Bilde: Bergen Kino

Herlig blanding av animasjon og spillefilm, i et sommerlig og festlig eventyr for rampetroll i alle aldre. 
Krølle Bølle bor trygt under jorden på Bornholm sammen med familien sin og alle de andre trollene. Her er livet fullt av flaggermusflyging, hulefester – og regler, massevis av regler. Spesielt én regel må aldri brytes: Man må ikke gå opp til overflaten, for mennesker er farlige.
 

Nytt spennende konsept: Relæxt filmer 

Relæxt er film med hysj-fri sone, ett nytt landsdekkende konsept på kino. Dette er ikke ren høytlesning men visninger med tilpasninger for en enda bedre opplevelse.

Under Relæxt-forestillinger gjør Bergen Kino følgende tilpasninger:

  •  Lyset i salen vil være dempet, men aldri slått av
  • Vi har justert lydnivået i de høyeste toppene
  • Vi lager en visuell guide som beskriver hele opplevelsen fra du kommer til kinoen til forestillingens slutt. Denne guiden vil være tilgjengelig for deg i forkant av arrangementet (se lenke under), og inneholder blant annet en beskrivelse av handlingen og de viktigste karakterene. I guiden vil du også finne en liste over potensielle triggere i forestillingen.

I tillegg vil Bergen Kino som de eneste i landet også kunne tilby høytlesning på disse forestillingene.

Viktigst av alt:

  • Under relæxte forestillinger er det helt lov til å både snakke høyt, le, gråte, ticse, og ropeticse, og rope
  • Det er i tillegg lov til å gå inn og ut av salen så mye du måtte ønske
  • Du kan trekke deg tilbake i en skjermet sittegruppe i foajeen før, under eller etter forestillingen hvis du skulle ha behov for det
  • Det vil være vert inne i salen for å assistere publikum og være behjelpelig med det dere måtte trenge
  • Det eneste vi ber om er at du ikke hysjer på andre, Relæxt er en hysj-fri sone!

Vi utvikler en visuell guide som kan brukes i forberedelsene til kinobesøket og å skape en trygg opplevelse.

De neste relæxt visningene er:

  • 26. februar: Håndbok for superhelter 
  • 26. mars: Min første kjærlighet
  • 23. april: Krølle Bølle 

Les mer om Relæxt forestillingene her.