Alle virksomheter som produserer fettholdig avløpsvann skal installere fettutskiller. Dette for å hindre at offentlig og privat ledningsnett går tett. Virksomheten kan ikke sette i gang påslippet før tillatelse er gitt, og eventuelle krav til sluttdokumentasjon er sendt inn og godkjent.
Når må jeg søke om påslipp av fettholdig avløpsvann?
er kopiert
Alle virksomheter som produserer fettholdig avløpsvann skal installere fettutskiller. Virksomheten må ta kontakt med en profesjonell VA-aktør som søker om dette på vegne av dere via Entreprenørportalen.
Du må søke om ny påslippstillatelse ved følgende endringer:
Utskifting av utskilleranlegg der størrelsen på utskiller blir endret
Det etableres ny virksomhet som skal benytte et eksisterende utskilleranlegg
Ha følgende vedlegg klare før du starter utfylling av skjemaet:
FDV-dokumentasjon for fettutskiller
FDV-dokumentasjon for prøvetakingskum
inkludert følgende mål; diameter, dybde fra innløpsrør til bunn, dybde fra utløpsrør til bunn
Dimensjoneringsgrunnlag ihht NS-EN 1825 per måltider
Dimensjoneringsgrunnlag ihht NS-EN 1825 per kjøkkenutstyr og tappekraner
For utvendig plassert fettutskiller:
Situasjonskart/ledningskart i M 1:500, påført beskrivelse av:
Fettutskillers plassering i forhold til bygninger
Tilknytningspunkt til offentlig nett
For innvendig plassert fettutskiller:
Skisse/plantegning over innvendig plassering av fettutskiller
Skisse over alle sluk og kjøkkeninstallasjoner som drenerer til fettutskiller
Kopi av signert avtale for tømming, kontroll og temperaturlogging av fettutskiller skal inneholde utskillernummer. Ved søknad om nytt utskilleranlegg skal avtalen sendes etter tillatelsen er gitt. Ved søknad av eksisterende utskilleranlegg skal avtalen legges ved ferdigmeldingen i søknad.
Fettholdig avløpsvann fra virksomheter skal passere fettutskiller før det føres videre til offentlig spillvannsledning.
Den ansvarlige for påslippet må sørge for at fettutskilleranlegget er utformet, dimensjonert og blir driftet i henhold til Norsk Standard 1825-1 og -2, slik at det overholder kravene for påslipp i Bergen kommune.
Prøvetakingskum
Umiddelbart nedstrøms utskilleren skal det være en prøvetakingskum som gir mulighet til å ta prøver av utløpsvannet uten å entre kummen.
Anbefalt utforming av en prøvetakingskum er:
Diameter 350mm
Dybde fra innløpsrør til bunn 250mm.
Høydeforskjell mellom innløp og utløp ca. 100mm.
Ta kontakt med Bergen Vann dersom din prøvetakingskum har andre mål enn oppgitt her.
Beregning av størrelse på fettavskiller
Beregninger på størrelse skal gjøres etter produserte måltider (gjennomsnittsberegning) og per tappekraner og kjøkkenutstyr. Dimensjoneringsgrunnlagene skal legges ved søknad om påslippstillatelse. Beregning som gir størst fettutskiller skal legges til grunn for valg av størrelse.
Dimensjoneringen skal utføres etter NS-EN 1825-2. Ved dimensjonering skal fettutskiller være dimensjonert for den høyst tenkelige belastningen som kan forekomme. Ved dimensjonering skal man velge temperaturfaktor (enten under 60 grader eller alltid, eller av og til over 60 grader). Vi anbefaler alltid å benytte temperaturfaktor alltid/av og til over 60 grader, som gir faktoren 1,3.
Merk at at temperaturen kan bli for høy selv om man har dimensjonert fettutskilleren riktig. Dette kan skyldes at utskilleren blir plassert i et varmt rom, at det tilføres varmt vann fra glassoppvaskmaskin og lignende faktorer. Det må tas høyde for faktorer som kan påvirke utløpsvannets temperatur slik at avløpsvannet fra fettutskiller ikke på noe tidspunkt skal overstige 30 grader C.
Dersom tilførsel av avløpsvann til fettutskiller er planlagt å øke over tid, i form av måltider og/eller tilkoblet kjøkkenutstyr, skal det tas høyde for dette ved dimensjonering av ny fettutskiller. Det må da dimensjoneres for maksimal fremtidig belastning. Dersom fettutskiller er underdimensjonert for bruken, vil virksomheten bli pålagt å oppdimensjonere fettutskiller slik at påslippskrav overholdes og fettutskiller anlegget fungerer etter sin hensikt.
Vi anbefaler ikke å benytte fettutskillere mindre enn NS 4.
Dersom bruken avviker fra opplysninger i dimensjoneringsgrunnlaget, vil virksomheten bli pålagt å gjøre utbedringer slik at fettutskilleranlegget fungerer etter sin hensikt.
Oppfølging og vedlikehold
Det er et krav i lokal forskrift at fettutskillere skal følges opp med regelmessig inspeksjon, tømming og rengjøring. Ta hensyn til dette ved installasjon, da det må være tilkomst for å kunne utføre driftsoppgaver på hele fettutskilleranlegget.
Dersom tømme- og driftsoperatør ikke kan utføre driftsoppgaver i henhold til lokal forskrift og HMS-regelverk, vil eier av fettutskilleranlegg bli pålagt å utbedre tilkomst.
Øvrige søknader
Alle søknader sendes inn via ENTREPRENØRPORTALEN. Søknader for påslippstillatelse av nye og eksisterende utskilleranlegg må utføres av profesjonelle VA-aktører.
Ved utskifting av utvendig plassert fettutskiller i samme grøft, og det ikke er søknadsplikt etter plan- og bygningsloven, skal det sendes inn rørleggermelding for tiltaket.
Ved utbedring av utskilleranlegget i en påleggssak skal det sendes inn søknad/melding etter pålegg via Entreprenørportalen.
Behandlingstid
Vi beregner seks uker saksbehandlingstid fra komplett mottatt søknad. Andre søknader behandles uavhengig av påslippstillatelsen og med egen behandlingstid.