Dronefoto av Dokken, laksevåg og Puddefjordsbroen
OMRÅDE I UTVIKLING: Dokken og Laksevåg står foran store endringer. Både kulturarv, landskap, nærmiljø og friluftsliv, naturmangfold, støy og luftforurensing er vurdert i utredningen av mulige bybanetraséer.
Bilde: Bergen kommune

Går videre med planer for Bybanen på Laksevåg og ny bro over Puddefjorden

Byrådet anbefaler trasé for Bybanen, og vil samtidig prioritere å bygge ny gang- og sykkelbro først.

Saken byrådet nå sender videre til bystyret er en sluttbehandling av konsekvensutredningen som var på høring våren 2026. Det innebærer at det nå bestemmes hvilke traseer som skal brukes i den videre planleggingen av både Bybanen og en ny gang- og sykkelbro.

– Dette er en milepæl fordi vi nå tar avgjørende valg for utviklingen av både Laksevåg og Dokken i flere tiår fremover. Med denne saken legger vi grunnlaget for både et nytt kollektivsystem og hvordan hele området rundt Puddefjorden skal knyttes sammen, sier Eivind Nævdal-Bolstad, byråd for byutvikling.

Her vil byrådet at Bybanen skal gå

Flere mulige bybanetraseer er vurdert i konsekvensutredningen. Byrådet mener fortsatt at alternativet som i utredningen kalles A3-A4 og V1 er det beste.

Kartskisse
ANBEFALT LØSNING: Her ser du traseen som byrådet mener gir det beste grunnlaget for den videre planleggingen av bybanen mellom Dokken og Lyngbø.
Bilde: Bergen kommune

Alternativet innebærer en lav, skrå bro fra Dokken til Laksevåg og en trasé som hovedsakelig går videre i tunnel. 

– Innspillene i høringen har samlet sett styrket vår vurdering av at dette er riktig trasé, sier byutviklingsbyråden.

Bybanetrasé mellom Dokken og sentrum, samt videre fra Lyngbø til Loddefjord, inngår ikke i konsekvensutredningen som behandles nå, og vil bli utredet i senere planfaser.

Ønsker bro først

To alternativer for en separat gang- og sykkelbro over Puddefjorden er vurdert. Alternativ 1a krysser Puddefjorden på nivå med Damsgårdsveien 143-145, mens alternativ 2a krysser Puddefjorden på en kortere bro lenger inne i sundet.

– En slik bro kan bygges lenge før Bybanen. Broen vil binde sammen byen på en helt ny måte, til stor glede og nytte for bergenserne, sier Nævdal-Bolstad, som samtidig presiserer at finansieringen av en slik bro ikke er avklart. 

Byrådet foretrekker alternativ 1a, hovedsakelig fordi det gir større rekkevidde og bedre tilgang til sentrale utviklingsområder på Laksevåg, og samtidig tilfører en ny forbindelse som i mindre grad overlapper med eksisterende krysningspunkter. Dette gir større effekt for gående og syklende, og bedre grunnlag for for byliv og utvikling på begge sider av fjorden. 

Skisse
GANG- OG SYKKELBRO: To alternativer er vurdert. Byrådet anbefaler det til høyre.
Bilde: Bergen kommune

Dette skjer videre

Saken skal nå behandles i bystyret. Dersom anbefalingene vedtas, går arbeidet videre med å lage en kommunedelplan for den valgte bybanetraseen, der blant annet plassering av holdeplasser, broer og tunneler avklares. 

Samtidig legges det opp til å starte detaljregulering av gang- og sykkelbroen så tidlig som mulig, slik at denne kan realiseres før Bybanen.