Gå tilbake til:
Du er her:

Byrådet Strøm-Erichsen 2000-2003

Mandag 26. juni 2000 valgte bystyret Bergens første byråd, eller byregjering, utgått fra koalisjonen Arbeiderpartiet, Kristelig Folkeparti, Venstre og Senterpartiet.

Byrådet hadde følgende syv medlemmer ved oppnevnelsen:

  • Byrådsleder Anne-Grete Strøm-Erichsen (Ap)
  • Finansbyråd og nestleder Trond Tystad (Ap)
  • Byråd Kristin Ravnanger (KrF)
  • Byråd Geir Kjell Andersland (V)
  • Byråd Nils Arild Johnsen (Sp)
  • Byråd Tom Knudsen (Ap)
  • Byråd Anne-Gine Hestetun (Ap)

Endringer i løpet av perioden:

Venstre gikk ut av byrådet 25. juni 2001 og Geir Kjell Andersland (V) ble erstattet med Per Inge Vannebo fra Kristelig Folkeparti.

Kristin Ravnager (KrF) ble utnevnt til statssekretær i Bondevik II regjeringen og gikk ut av byrådet 19. oktober 2001. Hun ble erstattet med Helen Fløisand (KrF) som tiltrådte 1. november 2001.

Byråd Anne Gine Hestetun hadde omsorgspermisjon i perioden 1. september 2002 til 30. juni 2003 og ble erstattet av byråd Ruth Grung (Ap).

29. oktober 2002 reduserte byrådsleder byrådet fra 7 til 5 byråder og byråd Tom Knudsen (A) og byråd Per-Inge Vannebo (KrF) fratrådte. Antall byrådsavdelinger ble reduseres tilsvarende.